ELXZ500ELL122ML30S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ500ELL122ML30S
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 28 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz