ELXZ500ELL181MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ500ELL181MJ16S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 130 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz