ELXZ500ELL182ML40S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ500ELL182ML40S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 21 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1800 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 100 kHz