ELXZ500ELL471MK20S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ500ELL471MK20S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LXZ
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C