ELXZ6R3ELL122MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ6R3ELL122MJ16S
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 68 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 630 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.05 A @ 100 kHz