ELXZ6R3ELL682ML25S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ6R3ELL682ML25S
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 22 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.176 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.56 A @ 100 kHz