ELZA250ELL392ML25S
Chemi-Con
Product No:
ELZA250ELL392ML25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RAD TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LZA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 19 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3.9 mF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.07 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.76 A @ 100 kHz