ELZA250ELL471MJC5S
Chemi-Con
Product No:
ELZA250ELL471MJC5S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LZA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 63 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 960 mA @ 100 kHz