ELZA250ELL472MM25S
Chemi-Con
Product No:
ELZA250ELL472MM25S
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Impedance 18 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 mF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.4225 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.85 A @ 100 kHz