ELZA350ELL182ML20S
Chemi-Con
Product No:
ELZA350ELL182ML20S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Impedance 26 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1.8 mF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.398 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.33 A @ 100 kHz