ELZA350ELL471MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ELZA350ELL471MJ16S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4167
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series LZA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Impedance 49 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 620 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.24 A @ 100 kHz