ELZA350ELL821MJ25S
Chemi-Con
Product No:
ELZA350ELL821MJ25S
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 33 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.044 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.74 A @ 100 kHz