ELZA6R3ELL103ML25S
Chemi-Con
Product No:
ELZA6R3ELL103ML25S
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 19 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 10 mF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.346 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.76 A @ 100 kHz