ELZA6R3ELL182MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ELZA6R3ELL182MJ16S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Impedance 49 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1.8 mF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 744 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.24 A @ 100 kHz