ELZA6R3ELL472MK20S
Chemi-Con
Product No:
ELZA6R3ELL472MK20S
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Impedance 29 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 mF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.6065 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.89 A @ 100 kHz