ELZA6R3ELL822MM20S
Chemi-Con
Product No:
ELZA6R3ELL822MM20S
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RAD TH
Ratings AEC-Q200
Impedance 25 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 8.2 mF
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.244 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.64 A @ 100 kHz