EM0301520000G
Amphenol Anytek
Product No:
EM0301520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.300" (7.62mm)
Series EM
Package Bulk
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Plug Wire Entry 45°
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.638" (16.20mm)
Termination Style Screw
Wire Strip Length 7-8mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number EM03
Contact Tail Length -
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C