EM0751520000G
Amphenol Anytek
Product No:
EM0751520000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM
Color Green
Pitch 0.200" (5.08mm)
Screw Size M3
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Product Status Active
Torque - Screw 0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Number of Levels 1
Insulation Height 0.638" (16.20mm)
Ingress Protection -
Base Product Number EM07
Contact Tail Length -
Number of Positions 7
Positions Per Level 7
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C