EM13A1520000G
Amphenol Anytek
Product No:
EM13A1520000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 13POS 7.5MM
Color Green
Pitch 0.295" (7.50mm)
Series EM
Package Bulk
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Product Status Active
Torque - Screw 0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Number of Levels 1
Insulation Height 0.638" (16.20mm)
Ingress Protection -
Base Product Number EM13
Contact Tail Length -
Number of Positions 13
Positions Per Level 13
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C