EMHB160ARA101MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMHB160ARA101MHA0G
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 223.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 400kHz