EMHB250ARA222MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMHB250ARA222MMH0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MHB
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 mF
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm @ 100kHz