EMHB250ARA332MMN0S
Chemi-Con
Product No:
EMHB250ARA332MMN0S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MHB
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 mF
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.8675 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.49 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 32mOhm @ 100kHz