EMHB350ARA681MKG5S
Chemi-Con
Product No:
EMHB350ARA681MKG5S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MHB
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications Automotive
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 882 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.47 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 56mOhm @ 100kHz