EMHB500ARA821MLN0S
Chemi-Con
Product No:
EMHB500ARA821MLN0S
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MHB
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications Automotive
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.224 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.04 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100kHz