EMHB630ARA471MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMHB630ARA471MMH0S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MHB
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 470 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 940 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100kHz