EMHB800ARA161MKG5S
Chemi-Con
Product No:
EMHB800ARA161MKG5S
Description:
CAP ALUM 160UF 20% 80V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series MHB
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 160 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 650 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 170mOhm @ 100kHz