EMHB800ARA241MLH0S
Chemi-Con
Product No:
EMHB800ARA241MLH0S
Description:
CAP ALUM 240UF 20% 80V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MHB
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 240 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 780 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz