EMHJ160ARA471MJA0G
Chemi-Con
Product No:
EMHJ160ARA471MJA0G
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MHJ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Automotive
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 550 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100kHz