EMHL350ARA470MF61G
Chemi-Con
Product No:
EMHL350ARA470MF61G
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series AIchip™- MHL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 102.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm @ 100kHz