EMHS101ARA201MMH0S
Chemi-Con
Product No:
EMHS101ARA201MMH0S
Description:
CAP ALUM 200UF 20% 100V SMD
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 200 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 688 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.72 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 91mOhm @ 100kHz