EMHS160ARA152MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMHS160ARA152MKE0S
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.539" L x 0.512" W (13.70mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 636 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.06 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 87mOhm @ 100kHz