EMHS250GRA102MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMHS250GRA102MKE0S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 750
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MHS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications Automotive
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.539" L x 0.512" W (13.70mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 636 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.06 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 87mOhm @ 100kHz