EMHS500ARA361MKE0S
Chemi-Con
Product No:
EMHS500ARA361MKE0S
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 50V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MHS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 360 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 880 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 100kHz