EMHS630ARA681MLN0S
Chemi-Con
Product No:
EMHS630ARA681MLN0S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 63V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MHS
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Product Status Active
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.338 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.23 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 63mOhm @ 100kHz