EMK042CG0R5CC-FW
Taiyo Yuden
Product No:
EMK042CG0R5CC-FW
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.5PF 16V C0G/NP0 01005
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series M
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 0.5 pF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Base Product Number EMK042C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C