EMK042CG1R2CC-FW
Taiyo Yuden
Product No:
EMK042CG1R2CC-FW
Description:
CAP CER 1.2PF 16V C0G/NP0 01005
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 1.2 pF
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Base Product Number EMK042C
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C