EMK063BJ473MP-F
Taiyo Yuden
Product No:
EMK063BJ473MP-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.047UF 16V X5R 0201
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series M
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.047 µF
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.015" (0.39mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Base Product Number EMK063B
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C