EMK105BJ153MV-F
Taiyo Yuden
Product No:
EMK105BJ153MV-F
Description:
CAP CER 0.015UF 16V X5R 0402
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.015 µF
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Obsolete
Thickness (Max) 0.026" (0.65mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number EMK105B
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C