EMK107B7105MA8T
Taiyo Yuden
Product No:
EMK107B7105MA8T
Description:
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MBAS
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C