EMLA250ARA331MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMLA250ARA331MHA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MLA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 160 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz