EMLA350ARA151MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMLA350ARA151MHA0G
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
Ratings -
Impedance 160 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz