EMLA6R3ARA102MJA0G
Chemi-Con
Product No:
EMLA6R3ARA102MJA0G
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Ratings -
Impedance 80 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz