EMLA6R3ARA221MF80G
Chemi-Con
Product No:
EMLA6R3ARA221MF80G
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Ratings -
Impedance 700 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 100 kHz