EMLE160ARA471MJA0G
Chemi-Con
Product No:
EMLE160ARA471MJA0G
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MLE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 254 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 274.32 mA @ 100 kHz