EMLE6R3ARA331MHA0G
Chemi-Con
Product No:
EMLE6R3ARA331MHA0G
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MLE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 172.8 mA @ 100 kHz