EMLE6R3ARA470ME73G
Chemi-Con
Product No:
EMLE6R3ARA470ME73G
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MLE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 38.88 mA @ 100 kHz