EMLF350ARA100MF73G
Chemi-Con
Product No:
EMLF350ARA100MF73G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MLF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 45 mA @ 100 kHz