EMLF350ARA2R2MD73G
Chemi-Con
Product No:
EMLF350ARA2R2MD73G
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 11 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.5 mA @ 100 kHz