EMLK350ARA100ME61G
Chemi-Con
Product No:
EMLK350ARA100ME61G
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series Alchip™- MLK
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 27 mA @ 100 kHz