EMVA100ADA221MF80G
Chemi-Con
Product No:
EMVA100ADA221MF80G
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 140.4 mA @ 100 kHz